CE0200635 PoLaRecCE
Občina Ormož je v letu 2023 pristopila k sodelovanju pri projektu CE0200635 PoLaRecCE. Pri projektu sodelujejo partnerji iz vse EU: Inštitut za okoljsko inženirstvo Poljske akademije znanosti (Poljska), Alma Mater Studiorum – Univerza v Bologna, Oddelek za kmetijsko in živilske vede (Italija), Univerza za naravne vire in življenje Dunaj (Avstrija), WOODTECH Plc iz Madžarske, FOS Spa iz Italije, Anci Liguria iz Italije, Občina Ormož, Gyoma-Felsoreszi Reading and Farming Circle Gyomaendrod, Madžarska, OIKON Ltd. - Institute of Applied Ecology iz Hrvaške in Skawina Municipality iz Poljske. Projekt je bil prijavljen v letu 2023, v letu 2024 odobren. Pogodba med EU in vodilnim partnerjem (Inštitutom za okoljsko inženirstvo Poljske akademije znanosti (Poljska)) je bila podpisana 15.5.2024. Obdobje izvajanja je 1.6.2024-30.11.2026 (5 period). Skupna vrednost projekta je 1.765.700,00 EUR. Vrednost projekta na strani Občine Ormož je 144.500,00 EUR. V okviru teh sredstev so predvideno plačilo stroškov za študije, opremo, stroške plač, potne stroške, prenočišča, delo.
S tem projektom želimo ugotoviti, ali obstajajo možnosti za obnovo degradiranih območij, ki jih je v občini Ormož nekaj. V primeru dobrih praks bomo dobili napotke, kako urediti vsa ta področja oz. kako povečati dodano vrednost.
Na degradiranem območju obrobnega dela glinokopa (v neposredni bližini Hardek 21, 2270 Ormož) želimo izvajati ukrepe za obnovo in ohranjanje tal ter rastlinskega in živalskega sveta, zato želimo preizkusiti najboljše zelene rešitve in tehnologije v podporo naslednjim ukrepom, ki bi jih lahko izvajali ob strokovnem vodenju. in preizkušene tehnike:
• sanacija, ki vključuje odstranitev onesnaževal z degradiranega območja ter čiščenje tal in podtalnice.
• melioracija: sajenje novih rastlin, ki lahko preprečijo nadaljnjo erozijo tal in preprečijo erozijo.
• nadzor erozije: gradnja pregrad, teras in drugih struktur za preprečevanje erozije in stabilizacijo tal.
• ohranjanje biotske raznovrstnosti: ukrepi za zaščito rastlinskih in živalskih vrst, ki živijo na degradiranih območjih.
• monitoring: spremljanje in spremljanje razvoja tal ter rastlinskega in živalskega sveta na degradiranem območju.
• obnova habitatov: ustvarjanje novih habitatov za živali in rastline, vzpostavitev observatorija za turistične in izobraževalne namene s poudarkom na ohranjanju avtohtonih vrst rastlin in živali ter vzpostavitev naravnega krožnega sistema sonaravnih biotopov.
• vzpostavljanje ekosistemov: spodbujanje razvoja naravnih ekosistemov.
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/polarecce/posts/?feedView=all&viewAsMember=true
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61561368235024
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCW3xPbwvjk_GBEE3yqCiXww